Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

 

 JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mustafa bîhaçlı
Profösyonel Kullanıcı
Profösyonel Kullanıcı
mustafa bîhaçlı


Mesaj Sayısı : 66
Yaş : 68
Localisation : YALOVA-AYAZMA
Kayıt tarihi : 02/08/06

JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA Empty
MesajKonu: JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA   JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA EmptyÇarş. 22 Kas. - 3:15

20. novembar 2006.
Položaj žene u propagandnom miljeu potrošačke kulture

ŽENA, MIRIS BITISANJA: PODIVLJALA KRAVA ILI ŠAHOVSKA FIGURA

Piše: Fatima NURANIA






JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA Zena_djavo_big
Plakat je prikazivao mladića odjevenog u crno kako u rukama drži crvenu plahtu kakva se u koridama koristi za provociranje bikova, a ka njemu je, oponašajući bika (ili možda kravu) trčala napola gola djevojka. U jednom uglu plakata bio je istaknut logo neke firme.
Nisam mogla vjerovati svojim očima!
Sunčano i prijatno sarajevsko vrijeme ovih dana budi u čovjeku posebno raspoloženje, naprosto zove napolje, u šetnju. Pomalo umorna od svojih brojnih obaveza i svakodnevnog ponavljanja istih poslova, odlučujem se malo opustiti i odmoriti živce, pa izlazim u šetnju ulicama Sarajeva.
Želim se kretati među ljudima, sretati žene i muškarce sa djecom, razgledati izloge u kojima su izložene nove stvari, i tako se napuniti energijom neophodnom za nastavak poslova i obaveza koje život postavlja pred mene.
Izlazim iz kuće i polahko idem ka centru grada. Uglavnom sam zabavljena svojim mislima, a onda se trgnem, posmatram svijet oko sebe i zapažam kako je jesen doista lijepa. Kako je divne i nezaboravne prizore Bog svojom veličanstvenom vještinom stvorio i darovao ih nama ljudima! Ponekad bacim pogled na reklamne panoe pored puta. Pogled mi se zadrža na reklamnom plakatu koji me prenerazi i zgrozi. Vidjeh nešto što se meni kao ženi nipošto nije moglo sviđati. Pogledah bolje, kao da želim samoj sebi dokazati da nisam dobro shvatila poruku reklame, no što sam duže gledala bila sam sve sigurnija da reklama govori upravo ono što sam odmah i pomislila.
Plakat je prikazivao mladića odjevenog u crno kako u rukama drži crvenu plahtu kakva se u koridama koristi za provociranje bikova, a ka njemu je, oponašajući bika (ili možda kravu) trčala napola gola djevojka. U jednom uglu plakata bio je istaknut logo neke firme.
Nisam mogla vjerovati svojim očima! Nešto što nema nikakve veze sa načinom na koji ja doživljavam sebe kao ženu! Znala bih se naljutiti i drsko reagovati ako bi me neko, makar i u bezazlenoj šali, pokušao usporediti s mačkom ili nekom sličnom umiljatom životinjom, a sad gledam reklamni plakat na kojem se žena prikazuje kao krava!
Još se nisam oporavila od iznenađenja i nevjerice, kad domalo, šetajući Titovom ulicom, ugledah drugi plakat iste kompanije. Na ovom je bila prikazana šahovska ploča, na njoj nekoliko djevojaka koje su predstavljale šahovske figure i muška ruka koja ih pomiče.
Ovo je već bilo previše! Izgubih volju da nastavim šetnju jer znala sam da se više neću moći usredsrijediti na uživanje u jeseni i ljepotama koje nam je Bog kroz nju ponudio. Sad je moja svijest bila posve okupirana pitanjem: ko sam to, dakle, ja kao žena?! Šta se od mene očekuje? Šta ja očekujem od same sebe? Je li ovo poruka društva koje zagovara
nezavisnost i slobodu žene?! Ili je to tek isprazni slogan iza koga se krije specifično ropstvo?
Vratih se u svoj stan ispunjena nelagodom i nekakvom slabošću. Kakvoj to ženi potporu pružaju svi ti silni seminari, konferencije, tekstovi i govori, organizacije žena? Zar su ti zagovornici ženskih sloboda zaboravili koliko su kroz stoljeća žene vapile da se oslobode nepravedne vlasti muškaraca nad njima? Zašto je, onda, žena danas ponovo u ropstvu, i
to ropstvu kojim se mi naivno čak i ponosimo, jer vanjština je sad drugačija. Ako je jučer žena bila pod vlašću jednog muškarca – njenog muža, danas njome vladaju kompanije, danas je ona rob bezbroj požudnih očiju bezimenih muškaraca i ona nastoji prikazati im se što poželjnijom, spremna je učiniti sve kako bi im se sviđala, iako oni ne nude nikakve
garancije za njeno dobro i ugodan život. Stoga danas čitamo o manekenki koja je, kako bi sačuvala liniju svog tijela i uspjela zadržati svoj manekenski posao, sebe toliko iscrpila dijetama i gladovanjem da je umrla u dvadeset i trećoj godini života! I ko je odgovoran za takvu nesreću?!





JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA Muslimanka_2_big
- Žena je biće koje u život unosi smiraj
- Žena je vedrina i radost svijeta
- Žena daje ljepotu bitisanju i uklanja iz života teškoće i muke
- Žena je miomiris bitisanja
- Žena je krhka i nježna te je ne treba opteretiti preteškim poslovima
- Žena je emotivna, brzo postane potištena ili razdragana, ali ne treba je zato porediti sa podivljalom kravom ili šahovskom figurom u ruci muškarca.
U kojekakvim govorima, tekstovima i knjigama se, uz zaglušujuću propagandu, zagovaraju prava žene i propagira se jednakost muškaraca i žena. No, podrazumijeva li ta jednakost i to da se, samo zarad bolje prodaje i većeg profita, ženu predstavlja kao podivljalu kravu?! Nažalost, postoje žene koje se ne obaziru na to i koje samo krajnje nestrpljivo iščekuju kad će im kompanija predstaviti nove modele. Kad pomislim da je tako osjetim nekakvu tegobu u prsima.
Narednih nekoliko dana loše sam se osjećala. Teško mi je padala pomisao na to da postoje žene koje su ponosne na to da su spremne biti pod vlašću muškaraca na način da se oni odnose prema njima kao prema šahovskim figurama.
Zašto zaboravljamo činjenicu da mi žene činimo polovinu čovječanstva? Mi smo te kojima je Bog, Stvoritelj i Kreator, dao u dužnost da odgajaju i onu drugu polovinu ljudskog roda. Zašto smo tako nepovjerljive i sumnjičave prema sebi samima? Zar Hava nije stvorena od iste suštine i sa istom biti kao i Adem?
Upoznajmo same sebe što bolje, a onda, vođene ispravnom spoznajom sebe, ne dopustimo da budemo na bilo koji način zloupotrijebljene. Imajmo na umu da smo po stvaranju jednake sa muškarcima, ali su dužnosti i obaveze koje su pred nama i njima različite, jer žene i muškarci odlikuju se različitim i posebnim karakteristikama. Najvažnija karakteristika žena jeste da su one „manifestacija Božije Ljepote i Milosti“. Žena je manifestacija božanske ljubavi i osjećajnosti, a ljubav je na ovom svijetu uvijek mnogo kreativnija i plodnija nego sila i srdžba. Bog stoga svijetom upravlja s ljubavlju, a žena put ljubavi razumijeva bolje od muškarca.
Muškarčeva težnja ka ženi proističe iz Božije milosti, jer On je među njima naklonost uspostavio. Međutim, ta milost nešto je mnogo uzvišenije od puke seksualne želje kakva postoji i među životinjama. Štaviše, i neke divlje životinje, za razliku od pojedinih ljudi, osjećaju naklonost prema suprotnom spolu koja je ponad seksualne želje. Žena je, svakako, po svojoj biti mnogo više negoli sredstvo kojim se utažuju muškarčeve seksualne potrebe.
U okviru ovog osvrta ženu bi se moglo opisati kao biće koje se odlikuje sljedećim posebnostima:
- Žena je biće koje u život unosi smiraj
- Žena je vedrina i radost svijeta
- Žena daje ljepotu bitisanju i uklanja iz života teškoće i muke
- Žena je miomiris bitisanja
- Žena je krhka i nježna te je ne treba opteretiti preteškim poslovima
- Žena je emotivna, brzo postane potištena ili razdragana, ali ne treba je zato porediti sa podivljalom kravom ili šahovskom figurom u ruci muškarca.
I na kraju, drage moje, bit ću vam zahvalna ako i vi svoje neslaganje sa propagandnim plakatima o kojima sam govorila izrazite makar jednim napisanim retkom. Hvala vam unaprijed.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
JENA,MİRİS BİTSANJA:PODVLJALA KRAVA İLİ ŞAHOVSKA
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Diğer Diller :: Bosanski Jezik :: Zivot-
Buraya geçin: