Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

"Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır"

YazarMesaj
Remzi
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı
Remzi

"Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır" Empty
MesajKonu: "Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır"   "Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır" EmptySalı 21 Kas. - 1:18

Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kıbrıs'ta adım atması gereken tarafın Türkiye değil AB ve Güney Kıbrıs olduğunu belirterek, "Şimdi çözümü isteyen taraf, çözümü istemeyen tarafa nazaran adeta yeni bir taahhüde, yeni bir adıma zorlanmaktadır" dedi.

"Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır" Cicek

KIBRIS'TA ADIM ATMASI GEREKEN TARAF AB VE GÜNEY KIBRIS'TIR
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı Finlandiya'nın Kıbrıs'la ilgili Türkiye'den 6 Aralık'a kadar adım atmasını beklediği yolundaki değerlendirmeler konusunda konuştu. Cemil Çiçek, "Bu konuda ilave bir değerlendirmeye gerek yok. Türkiye'nin politikası gayet nettir ve kararlıdır" dedi.
Çiçek, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü için üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini, burada taahhütlerini yerine getirmeyenin Avrupa Birliği makamları olduğunu söyledi.
Çiçek, 24 Nisan referandumundan önce Birleşmiş Milletler'in ortaya koyduğu bir plan olduğunu ve bunun arkasında da Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olduğunu hatırlattı. Çiçek, "Türk tarafı ve Türkiye bu plana evet dedi. Bu planı destekledi. Dolayısıyla bir çözüm olsun istedi. Şimdi çözümü isteyen taraf, çözümü istemeyen tarafa nazaran adeta yeni bir taahhüde, yeni bir adıma zorlanmaktadır. Bu hakkaniyete de uygun değildir verilen sözlere de uygun değildir. Onun için biz bu konuda adım atması gereken tarafın Avrupa Birliği olduğunu, özellikle Güney Kıbrıs tarafı olduğunu değişik tarihlerde söylemeye çalıştık. Bir defa daha söylüyoruz" dedi.
Finlandiya'nın Türkiye'ye resmen herhangi bir metin ve talepler listesi sunmadığını kaydeden Çiçek, "Belki bir arama çabası içerisindedir. Bu iyi niyetli çabaları biz de anlıyoruz. Buna yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama adım atması gereken taraf Türkiye değildir. Tecrit kaldırılsın. Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan insanlar ne yaptı, ne etti ki bu kadar haksızlığa maruz kalmaktadır. Bunun cevabını da herhalde Avrupa Birliği makamları vermesi gerekir. Biz bulunduğumuz noktadayız. Geriye adım atmamız da bu konuda mümkün değil" diye konuştu.
Yeni vergi iadesi sisteminde ücretlilerin zarar edip etmeyeceği yönünde sorulan bir soruya cevap veren Çiçek, yeni sistemde esas itibariyle Maliye'nin hazırladığı notta ücretlilerin zarar etmesinin söz konusu olmadığını ve esas itibariyle ücretliler lehine getirilmiş olan bir düzenleme olduğunu söyledi. Çiçek, "Şu anda fiş toplayarak vergi iadesi olarak ne alıyorsa bunun üzerinde alabilecektir. En azından çok büyük bir çoğunluğu yüzde 90'a varan bir çoğunluk bunu alabilecektir" şeklinde konuştu.
"Bahçeli'nin söylemi ile terörist başının özlemi örtüşüyor"
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada gündeme ilişkin soruları da cevaplandırdı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'nin hafta sonu kongrede yaptığı açıklamada terörist başı Abdullah Öcalan'ın F tipi cezaevine nakledilmesi gerektiği açıklamalarını değerlendirdi.
MHP lider Devlet Bahçeli'yi yeniden Genel Başkan seçilmesi dolayısıyla tebrik eden Cemil Çiçek, Bahçeli'nin yaptığı açıklamaların sağlıklı bilgilere dayandığı kanaatinde olmadığını belirtti. Hükümetin bilgi edinme kanunu çıkardığını hatırlatan Çiçek, "Böylesi önemli konularda açıklama yapmadan önce nezaket gösterip bize sorulsa her türlü bilgiyi veririz ve herkes kendi istediği değerlendirmeyi yapar" dedi.
Çiçek, bu tür eksik bilgiye dayalı açıklamaların kamuoyunda tartışıldığında yanlış anlaşılmalara ve gerginliklere sebebiyet verdiğini belirterek, "Sayın Genel Başkan'ın (Devlet Bahçeli) söylemi ile terörist başının özlemi örtüşüyor, çünkü terörist başı da orada kalmaktan rahatsız. Avukatları aracılığıyla ya da başka türlü burada tecrit yapılıyor tarzında AB makamlarına da başvuruda bulunuyorlar. Oradan başka cezaevlerine nakledilmesi konusunda talepleri var. O taleple kongredeki söylem üst üste örtüşmüş oluyor. O doğru değildir. Çünkü onun orada kalması 57. hükümetin bir kararıdır. Devlet kararıdır. Dolayısıyla AK Parti iktidarı döneminde alınmış bir karar değildir" diye konuştu.
Çiçek, Öcalan'ın İmralı'da kalması kararını 57. hükümetin aldığını ve o kararın gerekçesini de bir an evvel o kararda imzası bulunan ve o kararı verenlerin açıklaması gerektiğini ifade etti. Çiçek sözlerine şu şekilde devam etti: "Dolayısıyla bu konuları böyle tartışmak yarar getirmez. Zaten terör Türkiye'de rahatsız edici bir konudur. Onu her gün tartışma gündeminde dolayısıyla bu konuyu şu veya bu şekilde toplumda bir gerginlik vesilesi yaparız. Tekrar ifade ediyorum terörist başının özlemi ile Bahçeli'nin söylemi üst üste oturmuş bulunuyor. Örtüşüyor."

"Geri adım atması gereken taraf AB ve Rumlar'dır"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-